REGULAMIN PRZYPR0WADZANIA I ODPROWADZANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA
PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
- Dzieci są przyprowadzane do Przedszkola i odbierane przez Rodziców, opiekunów prawnych lub inne osoby upoważnione przez Rodziców. Jeśli Przedszkole będzie miało obawy, że osoba upoważniona nie zapewni dziecku pełnego bezpieczeństwa może poprosić Rodziców o wskazanie innej osoby, wobec której nie będzie miało wątpliwości. Osoby odbierające dzieci są odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo w drodze do placówki oraz podczas powrotu z niej.
- Przyprowadzając dziecko do Przedszkola należy powierzyć je osobie pełniącej dyżur w szatni . Nie wolno dziecka pozostawiać przed budynkiem Przedszkola lub w jego pobliżu, gdyż nikt z pracowników nie ponosi wówczas odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo.
- Rodzice mogą przyprowadzać dziecko od godz.6.30 najpóźniej do godz. 8.15. Jeśli dziecko przychodzi bardzo wcześnie do Przedszkola, pozostaje pod opieką nauczyciela w grupie łączonej. Następnie pod opieką swoich nauczycieli wychowankowie rozchodzą się do pozostałych sal.
- Rodzice zobowiązani są przyprowadzać do Przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
- Nie należy przyprowadzać do Przedszkola dzieci podejrzanych o katar, kaszel, bądź inną chorobę ponieważ mogą zarażać, dzieci zdrowe.
- W przypadku stwierdzenia przez nauczyciela występowania u dziecka podejrzanych objawów chorobowych Rodzice zostają powiadomieni o tym fakcie telefonicznie i zobowiązani są do odebrania wychowanka z Przedszkola i udanie się z nim do odpowiedniej służby medycznej.
- Po każdej chorobie zakaźnej dziecka Rodzice mają obowiązek przedłożyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające zakończenie leczenia.
ODBIERANIE DZIECK A Z PRZEDSZKOLA
- Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby upoważnione na piśmie przez Rodziców. To Rodzice decydują komu powierzyć pieczę nad dzieckiem w drodze z przedszkola.
- W przypadku upoważnienia telefonicznego osoby odbiegającej dziecko nauczyciel lub osoba dyżurująca zobowiązana jest do sprawdzenia dowodu tożsamości. W sytuacjach niejasnych pracownicy zobowiązani są wykonać telefon potwierdzający do Rodziców dziecka.
- Odbiór dzieci odbywa się najpóźniej do godz. l6.30
- Nie zaleca się, aby Rodzice wcześniej odbierali dzieci ze względu na czas realizacji przez nauczycieli pod stawy programowej wychowania przedszkolnego.
- Wcześniejsze odbieranie dzieci jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem (wizyty u lekarza, pilny wyjazd rodzinny itp.)
-Dzieci są wywoływane do domu przez domofon umieszczony w Przedszkolu.
- Rodzice powinni oczekiwać na przyjście swojego dziecka w szatni.
- Po zgłoszeniu się dziecka Rodzice/opiekun przejmują nad nim opiekę.
- Z terenu przedszkolnego Rodzic może odebrać dziecko po uprzednim zgłoszeniu nauczycielce (osobisty kontakt !) .
- Przedszkole może nie wydać dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbielającej wskazuje na spożycie alkoholu czy ma miejsce zachowanie agresywne. Osoba dyżurująca ma obowiązek natychmiastowego powiadomienia Dyrekcji oraz nauczyciela, który zatrzymuje dziecko w grupie. Następnie powiadamia się o tym fakcie drugą osobę z rodziny dziecka, lub upoważnioną.
- Rodzice mogą wystąpić z prośbą o nie wydawanie dziecka określonym osobom pod warunkiem dostarczenia stosownego orzeczenia sądowego.
POSTĘPOWANIETĘ W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIEMOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI
- Dzieci z Przedszkola powinny być odebrane najpóźniej do godz.l6.30
- W sytuacji losowej – niemożliwości odebrania dziecka, Rodzice zobowiązani są do poinformowania nauczyciela o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru.
- W przypadku gdy nie ma kto odebrać dziecka, brak jest kontaktu telefonicznego z Rodzicami lub opiekunami prawnymi (po wyczerpaniu wszelkich możliwości) nauczyciel zawiadamia Dyrekcję. W ostateczności zawiadamia się Policję w celu wdrożenia odpowiedniej procedury.
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości Dyrekcji, Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców.
Podstawa prawna :
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ( Dz. U. Nr 61, poz. 624,z 2002 r. Nr 10, poz.96.2003r.Nr 146, poz. 1416,z 2004 r. Nr 66, poz.606 oraz z 2005 r. Nr 10, poz.75).
2. Dz.U.126,poz. 1384 z 6 wrześnią 2001 roku o chorobach zakaźnych i zakażeniach.